Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

dsgn kguard
vsupload kguardedgeakademi

Röportaj DragonSoul' u tanıyalım. Programmer! Röportaj No: #8

risesun97

not for money but for humanity
.
Alınan Beğeni
732
Ödül Puanları
93
#Next Programmer

Gelecekte programlama kategorisinde, sadece VSRO piyasası değil diğer bilişim alanlarında da, bizlere güzel projeler sunacağına inandığımız üyemiz @DragonSoul ile röportaj yaptık. Ben sordum o da cevap verdi bakalım ne demiş...

? Merhaba @DragonSoul Bize kendinden bahseder misin ?

--> Merhaba ben Abdulkadir Nar. 25 yaşındayım. Bilgisayar programcılığı mezunuyum ancak kendimi yaşanan olumsuzluklardan dolayı okulda pek geliştirme şansı bulamadım. Bir işle meşgul değilim. (ki askerlik sıkıntısı yüzünden olamıyorum da.) Her şeye geç kalmış bir insan olduğumu söylesem yanlış olmaz sanıyorum. İnsanları sevmesem de bazen iyilikleri için bir şeyler yapmaya çalışan bir kişiliğim. Aslında yıllarını bir hiç olarak yaşamış bir birey diyebiliriz.

? vSRO ile ilk nasıl tanıştın ? İlk günden bugüne vSRO'nun hayatına etki eden olumlu/olumsuz yönlerini anlatır mısın?

--> Bazı zamanlar kendimi bir şeyler araştırmaya aç hisseder ve ne araştıracağım hakkında düşünürdüm. Bir gün Silkroad hakkında araştırma yapma kararı aldım ve bu sayede vsro.org ile tanıştım. İlk zamanlar neredeyse hiç bilgim olmadığı için öyle sadece okuyup geçiyordum. Sonra oynadığım oyunlarda PK Edit yapmaya başladım. Daha sonra dosyaları kendi bilgisayarıma kurup orda kendi çapımda uğraşma kararı aldım ve öylede yaptım. vsro.org bu konuda bana olumlu yönde çok şey kattı ancak olumsuz bir yönünü görmedim diyebiliriz.

? Bir idolün, hayat felsefesini örnek aldığın biri var mı ?

--> Kendime seçtiğim tek bir rol model olduğunu düşünmüyorum. Genel olarak karşılaştığım ve tanıdığım hatta sokağa çıktığımda gördüğüm insanları gözlemlemeyi severim. Gözlemlediğim insanların yaşama tarzlarını olmasa da yaşarken sergiledikleri hareketleri, konuşma şekillerini ve hoşuma giden başka özelliklerini taklit etmeyi severim.

? Yapılmasından en çok rahatsız olduğun şey nedir ?

--> Yapılması beni en çok rahatsız eden şey insanların sevmedikleri kişilerin yüzüne gülüp arkasından konuşmasıdır. Sevmiyorsan sevmiyorsundur neden sevmediğin insana katlanasın sevmediğini belli et ve uzaklaş gitsin.

? Hiç bir zaman affedemeyeceğin yanlış ?

--> Sadakatsizlik. Her şey bir yana ama kaybedilen güvenin tekrar kazanılacağına inanmıyorum.

? Hayatta asla yapmam dediğin şey nedir ?

--> Neye asla yapmam dediysem
hepsini de yaptım. Büyük konuştuğum zaman cezasını çekmem gecikmiyor.

? Boş zamanlarını nasıl değerlendirirsin ?

--> Boş zamanlarımda yazılım dilleriyle ilgilenirim. Kendimi geliştirmeye çalışırım.

? Çevrenden seni farklı kılan, belirgin bir özelliğin var mı ?

--> Karşımda kim olursa olsun hiçbir şeyi söylemekten çekinmem bir şey ya siyahtır yada beyaz. Ayrıca çok inatçı bir insanım ve bir şeyi kafama koyarsam yaparım ve buna neredeyse hiç kimse engel olamaz.

? En çok yapmak isteyip yapamadığın şey ?

--> 1967 model Ford Mustang Shelby GT500 "Eleanor" sahibi olmak.

? Bugüne kadar yaptığın en abartı, çılgın şey ?

--> Aşık olmak.

? Hayatının bir dönüm noktası oldu mu ?

--> Hayatım boyunca hiçbir şeye değer vermedim özellikle de kendime. Bütün kötü alışkanlıklara sahiptim. Uzun yaşamak gibi bir planım yoktu ve bunu kısa tutmak için elimden gelen her şeyi yapıyordum sanırım. Her şeyin en doğrusunu ben bilirim diye yaşardım sonra bir kız çıktı karşıma bildiğim tüm doğruları unutturdu hatta öyle ki eski beni bile unutturdu. Tüm kötü alışkanlıklarımı bıraktırdı. Diğerleri neyse de sigarayı kimse bıraktıramaz bana diyordum. Onu bile bırakıyor insan.

? Siteden kendine en az kişi olacak şekilde seçip kendine göre yorumlar mısın ?

-->

@risesun97 : Röportajı sayesinde iletişim fırsatı bulduğum kişi.
@kovboi :
Yüreği temiz her şeyin en iyisini hak eden birisi. Hiç tanımamama rağmen samimiyetine inandığım nadir insanlardan. Yazılım konusunda onun kadar başarılı olmak ve şahsen tanımak isterdim. Hiçbir şey için geç olmadığını söylediği ve verdiği öneriler için @kovboi 'ye ayrıca çok teşekkür ederim. Askerden geldiğim gibi kendimi yazılıma adayacağım. Bide iş bulabilirsem mükemmel olur ama bunun için İstanbul'a veya başka bir büyük şehre gitmem gerek.

? 10 yıl geriye dönme şansın olsaydı, neleri farklı yapardın ?

--> Gerçekten 10 yıl geriye dönmek istemem. Dönsem de yine aynı şekilde yaşarım. Hiçbir hatamdan pişman değilim. Şuan eğer böyle bir insansam sebebi hatalarımdır.

? GSRO hakkında olumlu/olumsuz görüşlerini bizimle paylaşır mısın ?

--> GSRO zamanın en iyi kitlesini yakalayan ve dünyada ilk sıralarda olan online oyundu fakat yapılan yanlışlar dolayısıyla büyük kaybettiler.

? vSRO Private Server sektörünün son durumu için neler söylemek istersin, sence bu illegal sektörün sonu gelecek mi ?

--> Öncelikle vSRO Private Server sektörünün illegal olduğunu düşünmüyorum. TRSRO Türkiye'de vSRO piyasasını fazla etkiledi bu kadar olacağını düşünmüyordum açıkçası. Bunun başlıca sebebi de son zamanlarda açılan bütün Private server sahipleri "Pay" adını verdikleri şeyle Guild Masterları ile el ele verip bu hale gelmesini sağladı. Piyasada sık sık parayı verip server açan insanlar ilk hafta parayı kaldırıp ikinci hafta oyunla bağlantılarını kestikleri için server sahipleri burada suçlu. Guild Masterları ise tanıdıkları bu server sahipleri ile anlaşarak kendi kardeşim abim dedikleri insanların haberleri bile yokken sırtından para kazanmayı amaçladılar ve çok da güzel kazandılar. Uzun lafın kısası vSRO sektörünün bu hale gelmesinin sebebi aç gözlü para için her şeyi yapacak insanlardır.

? Daha önce hiç illegal sunucu açmayı denedin mi? Açmış isen başarılı olabildin mi? Kaç hafta sürdü?

--> İlk olarak 2014 yılında bir sunucu açmaya karar verdim. Her şeyini tamamladım sunucu hazır hale geldi sıra reklama geldi. O zaman satmayı düşündüğüm Premium Plus ve Devil 'di
Reklam yapmaya başladığımda mesajlar gelmeye başladı. O kadar çok saçma sapan mesaj aldım ki sunucu dosyalarını silip bırakmıştım. Hiç unutmuyorum bir grup yazdı işte şunu yap bunu yap diyorlar falan tabii ki hiçbir söylenileni ciddiye almadım. En son birisi şey dedi, "Bırakın oynamayalım zaten İtem satışı var oyunda". Dedim, "Ne! İtem mi satışı var". "Evet" dedi, "İtem satışı var". Açılmayan sunucuda İtem satışı olduğunu ilk orda görmüştüm ve bunlara sinirlenip vazgeçtim. Daha sonra 2020 Mayıs ayında bir sunucu açtım ama hiçbir Guild 'e pay vermediğim için oyuncu gelmemişti. Onu da öyle bıraktım.

? Silkroad Online ile nasıl ve kaç yılında tanıştın?

--> 2007 yılında internet kafede tanıştım. Abiler hep oynuyordu dedim bende oynayacağım. Okuldan kaçmaya başladım sırf onun için falan. 45 gün devamsızlığım olmuş. Okul müdürü babamı aramış falan babam internet kafede yakalamıştı beni. Sonra kaçmayayım diye bilgisayar aldı orda devam ettim.

? İlk kestiğin Unique 'yi hatırlıyor musun?

--> Tam hatırlamamakla birlikte ilk kestiğim Unique Tiger Girl olması lazım.

? Silkroad Online' da yapmaktan en çok keyif aldığın şey nedir?

--> Arkadaşları kasmak için Unique kovalamak.

? Türk şirketi olan GameGami'nin, Güney Kore şirketi olan Joymax ile yaptığı anlaşma sonucu lisansını aldığı TRSRO'nun seyri için neler söylemek istersin? Sence maksimum kaç sunucu daha açılacak ?

--> Yukarıda da belirttiğim gibi beklediğimden çok daha iyi tuttu. Çünkü insanlar her hafta bir Private sunucuya başlamak yerine en azından emeğimiz boşa gitmez diyerek oraya girmeyi tercih ettiler. Sunucu açısından hiçbir fikrim yok hiç takip etmiyorum ve etmek gibi bir düşüncem de yok.

? Son olarak bize söylemek istediğin bir şey var mı?

--> Kendinize çok dikkat edin bir süre buralarda olamayacağım. Askerden döndüğümde hepinizi tek tek
burada bulmak dileğiyle. Şu salgın zamanı gittiğiniz geldiğiniz yerlere ve sağlığınıza dikkat edin hiçbir şey sağlıktan daha önemli değildir. Sevdiklerinizin değerini bilin hiçbirimiz bu dünyaya tekrar gelmeyecek. Hepiniz Allah'a emanetsiniz. Görüşmek dileğiyle...

kovboi

KGuardEDGE
Elite
.
Developer
Alınan Beğeni
580
Ödül Puanları
93
Çok güzel ve dolu dolu bir röportaj 😊

Pay sistemi geldi mertlik bozuldu bence de.

Benim için yazdıkların beni çok mutlu etti, teşekkür ederim 🙏🏻 Şimdiden hayırlı teskereler dilerim. Döndüğünde umarım herhangi bir yere taşınmadan tam yetecek kadar geliri olan bir Part Time iş bulursun. Full Time işlerle birlikte yazılımla uğraşırsan da umarım bunalma problemi yaşamazsın.

Her şeyin en iyisini hak ettiğin cümlelerinden de röportajından da anlaşılıyor. Dilerim her şey gönlünce olur. 👍🏻👍🏻

Alınan Beğeni
266
Ödül Puanları
43
Pay sistemi geldi mertlik bozuldu bence de.
Kesinlikle bende öyle düşünüyorum.
Benim için yazdıkların beni çok mutlu etti, teşekkür ederim 🙏🏻 Şimdiden hayırlı teskereler dilerim. Döndüğünde umarım herhangi bir yere taşınmadan tam yetecek kadar geliri olan bir Part Time iş bulursun. Full Time işlerle birlikte yazılımla uğraşırsan da umarım bunalma problemi yaşamazsın.
Güzel insana güzel şeyler söylenir. Az bile söyledim senin hakkında. İnşallah bitsinde askerlik artık hayatımı düzene sokmaya başlamanın vakti geldi.
Her şeyin en iyisini hak ettiğin cümlelerinden de röportajından da anlaşılıyor. Dilerim her şey gönlünce olur. 👍🏻👍🏻
Umarım herkes dilediğini yaşar. Tekrardan çok teşekkür ederim her şey için hepinize 😊

AleriyaSama

VArcane Family , Team , Company
.
Alınan Beğeni
2,832
Ödül Puanları
113
@DragonSoul Hayatta bol şanslar hocam ben başarabileceğinize inanıyorum :) vsro.org olarak sizleri her daim burda görmeyi isteriz. Tekrardan hayırlı teskereler! 🌹

@risesun97 sayesinde forumdakileri tanıdık resmen :) onun değeri çok ayrı! Yine çok güzel bir röportaj olmuş teşekkür ederiz! 🌹

AdBlock Detected

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım.