vsro
vsro vsro
vsro vsro

Rottweiler

Katılım
30 Ara 2019
Mesajlar
143
Tepkime puanı
54
Puanları
28
Yaş
22
Konum
Bursa
vsro
Rottweiler-kopek-hakkinda-bilgiRottweiler Köpek Irkı Hakkında Bilgi
Rottweiler, aslen Almanya soylu bir koruma köpeğidir. Bekçi köpeği olarakta görev üstlenirler. Almanya kökenli bir bekçi ve koruma köpeği ırkıdır. Rottweil kasabası, tanıdık geliyor mu? İsmini Almanya’nın Rottweil kasabasından almıştır.
Ortalama yaşam süresi : 8-10 yıl kadardır.

Genel olarak gürültülü bilinseler de öyle değillerdir. Havlamak yerine sessiz ve sakince izlemeyi tercih ederler. Kendileri veya ailesi için herhangi bir tehlike sezerlerse karşı tarafı uyarmak yerine saldırıya geçerler. Örneğin evinize hırsız girerse onu izler ve en iyi zamanda hırsızı pasif hala getirir.
Burdan da anlaşılacağı gibi korumacı ve sahiplenici bir ırktır. Dikkatli ve disiplinli bir eğitim gerekir. Ama tıpkı tüm köpekler gibi rottweiler da sevgi ile eğitilmemişse çok tehlikeli olabilir.
Bazı insanlar sert ve keskin bir karaktere sahip olması için küçük yaşta karanlık mekanlara kapatırlar ve tamamen sevgisiz büyümesi için ellerinden geleni yaparlar. Hatta kulaklarını ve kuyruklarını keserler. Güçlü vücut yapısı nedeniyle oldukça tehlikeli bir hale gelirler ve ölümüne saldırırlar. Bu şekilde sosyalleşmemiş ve psikoloji bozulmuş rottweilerlar diğer canlılarla da geçinemez.
Rottweilerlar aile canlısı köpeklerdir. Bu yüzden bu ırkı düşünen aileler onu kendi çocuklarından kardeşlerinden ayırmamalıdır. Çünkü bu köpekler büyük bir yüreğe sahiptir ve ailelerinden uzun süre ayrı kalamazlar. Rottweiler’lar, diğer tüm ırklara göre sahiplerine daha fazla düşkünlüğü ile bilinirler.
Hatta bunu bir aşk derecesinde bile düşünebilirsiniz. Sahibini iki üç gün göremeyen bir rottweil’ler, sabaha kadar ağlayabilir. Terk edilen bir rotweiler’de intihar eğilimi epey yüksektir. Fazla zekilerdir bu nedenle pek çok ülkede polis koruma köpeği, askeri köpek ve gümrük gibi görevlerde kendilerini kanıtlamışlardır.
ROTTWEİLER BAKIMI
Apartmanda bakılabilirler ama böylesine büyük bir köpek evin içinde ayrıca bir bakım ve özveri ister. Rottweilerı gezdirirken kesinlikle tasmalı olmalıdır. Uygun olan tasma deri ve sınırı belli olanlardır. Sarma makaralı bir tasma önerilmez çünkü sürekli elinizin altında kontrol altında olmalılardır. Eğer gerekli eğitimi almışsa sizi takip eder ve itaat ederler. Asla halka açık alanlarda serbest bırakılmamalıdır. Çünkü neyi tehdit olarak algılayacağı belli değildir.
Tüy bakımına gelince çok sık ve sert tüyleri vardır. 1-1.5 yaşına kadar bebeklik tüylerini dökmeye devam ederler. Bu yüzden belli bir zamandan sonra uykun bir fırçayla düzenli bir şekilde taranırsa ilerleyen zamanlarda da tüy problemi ve deri hastalığı ile karşılaşmayacaklardır.
Bu tarama işlemini yaz aylarında daha sık yapmalısınız. Bağışıklık sistemleri zayıf olduğu için ilk 6 ay yıkamayın. Yavru köpekleri temizlemek için kuru şampuanlar tercih edilmelidir. Her zaman için enseden geri yıkamakta fayda var. Hem deri sağlığı hemde kokmaması için 2 ay arayla yıkanmalıdır. Ayrıca yaz aylarına gelindiğinde onların serinlemesi için şampuansız duru bir suya ıslatılabilir. Çoğu rottweiller sahibi protein ağırlıklı mamalarla beslemeyi tercih ederler ama havalar ısındıkça balık içeren mamalar daha sık kullanılmalıdır.
2 aylık olana kadar süt dişleri çıkacaktır ve bu dönemden 7 aylığa kadar bu süt dişlerini döküp asıl yani kalıcı dişlerini çıkarırlar. Bu süreçte doğal olarak dişleri kaşındığı için çeşitli yerleri kemirebilirler. Bu problemi çözmek için yapay kemikler tercih edebilirsiniz. Diş gelişimi döneminde yumuşak mamalar verilmemelidir.
Yaşı henüz ufakken ve bazı şeylerin eğitimi kolayken, diş fırçalama alışkanlığı edindirmelisiniz.
 
Üst Alt