Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

vsro
paymax

Spare

Machine Man
.
Katılım
28 May 2018
Mesajlar
3,093
Çözümler
2
Alınan Beğeni
2,774
Ödül Puanları
605
Konum
İstanbul
Scottish Fold Kedisi Bakımı ve Özellikleri

Scottish Fold, kıvırcık ve büyük kulakları, parlak gözleri ile benzersiz bir görünüme sahiptir. Dünyanın en popüler kedi ırklarının başını çeken bu sevimli dostumuz aşağı bakan kulak şekli ile diğer türlerden kolayca ayırt edilebilmektedir. Tüm dünyada hızla yayılan bu tür sevimli ve tatlı görünümü ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

İlk olarak 1960’lı yılların başında William Ross adlı çobanın ahırda bulduğu Scottish Fold kedisi İran, , ve kedisinin çiftleştirilmesi ile gen havuzu genişletildiği bilinmektedir. İlk kedinin adı Susie olarak adlandırıldığı ve atalarının kulakları aşağı doğru kıvrılmış olmasından dolayı bu şekilde devam ettiği söylenmektedir. Adından da anlaşıldığı gibi İngiltere’ye özgü olan bu ırk günümüzde dünyanın hemen her noktasında kedi severler tarafından ideal bir ev kedisi olma özelliği taşımaktadır.

scottish-fold-.jpg


Scottish Fold Kedisi Kişiliği

Scottish Fold kedisi diğer kedi türleri gibi rutin bir hayattan hoşlanmaktadır. Özellikle günün aynı saatinde beslenmek, oyun oynamak ve uyumak onun için oldukça önemlidir. Saf olması ile bilinen bu tür insanların peşine takılmaktan ve nereye giderseniz peşinizden gelme konusunda bir hayli kararlıdır. Sahibini de ev içerisinde odadan odaya takip ettiği söylenmektedir. Ayrıca akıllı ve zeki yapısı sayesinde yeni şeyler öğrenme konusunda oldukça hızlı olduğu da bilinmektedir.

Scottish Fold kedisinin yaptığı en iyi şeylerden bir tanesi arka bacaklarının üzerine oturarak dakikalarca etrafı izlemesi olacaktır. Oldukça tatlı hareketler sergilemekten asla vazgeçmeyen bu sevimli dostumuz akan muslukların başından da ayrılmamaktadır. Kişiliği her daim adeta bir bebeği andıran Scottish Fold kedisi yalnız bırakılmaktan asla mutlu olmamaktadır. Bu yüzden her daim yanında birinin bulunması oldukça önemlidir.

scottish-fold--001.jpg


Scottish Fold Kedisi Görünümü

Scottish Fold, doğal bir mutasyon sonucunda meydana gelmesi ile beraberinde onu diğer kedilerden ayıran en belirgin özelliği kıvrılmış kulakları olmaktadır. Oldukça sevimli bir görünüm katan kulak yapısı ile beraberinde adeta yuvarlak kafası her açıdan çekici görünmesini sağlamaktadır. Diğer türlerden ayıran başka bir özelliği ise yuvarlak ve geniş gözleri diyebiliriz. Uzun yada kısa tüy yapısında görülebilen Scottish Fold kedisinin bazılarında dik kulakta görülebilmektedir.

Tüy rengine bağlı olarak şekillenen göz rengi şaşkın ve tatlı görünmesine katkıda bulunmaktadır. Tüy yapısı ise oldukça yumuşak, ipeksi ve pelüş görünümüne sahiptir. Bir çok farklı renk ve desende görülebilen tüy yapısı ile Scottish Fold kedisi adeta sevimlilik abidesi diyebiliriz.

scottish-fold--002.jpg


Scottish Fold Kedisi Bakımı

Scottish Fold kedisi sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam sürmesi için titiz bir bakım uygulaması gerektirmektedir. Her daim kaliteli kedi maması ve uygun çevre koşullarının sağlanması Scottish Fold kedisinin sağlıklı bir yaşam sürmesine katkı sağlamaktadır. Özellikle ölü tüylerden kolayca kurtulması için haftada birkaç defa taranması gerekmektedir. Ayrıca ılık bir banyo da bu sevimli dostumuzun rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Scottish Fold kedisi bakım uygulamalarında düzenli diş fırçalanması ağız içerisinde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı en etkili çözüm olacaktır. Günde bir defa kedinizin dişini fırçalamanız yeterlidir. Ayrıca kulaklarını nemli ve yumuşak bir bez yardımı ile haftada bir defa silmeniz kulak sağlığı için önemlidir. Beraberinde kedinizin size ve çevresine zarar vermemesi için tırnaklarını rutin olarak kesmeniz de fayda var. Bu işlem için kedi tırmığı kullanarak doğal yollar ile kolayca kırılmasına yardımcı olabilirsiniz.

scottish-fold--003.jpgScottish Fold Kedisi Sağlık Durumu

Scottish Fold kedisi düzenli beslenme ve uygun çevre koşullarının sağlanması durumunda ortalama yaşam beklentisi 12 ile 15 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Tür görünümü itibari ile bir hayli sağlıklı bilinse de bazı kalıtsal hastalıklardan muzdarip olabilmektedir. Özellikle Scottish Fold kedisinde rastlanan kalıtsal sorunlar;

 • Eklem hastalıkları
 • Böbrek hastalıkları
Kedinizin her daim sağlıklı ve uzun ömürlü yaşaması için bakım uygulamalarını düzenli olarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Özellikle beslenme konusunda hassas olmanızda fayda var. Scottish Fold kedisinin damak lezzetine uygun birbirinden farklı tahıllı, tavuklu, sebzeli, etli, balıklı, meyveli ve sebzeli kaliteli kuru ve yaş mama tercih edebilirsiniz. Ayrıca bağışıklık sisteminin her daim güçlü kalması için rutin aşı uygulamalarını ihmal etmeyiniz.

scottish-fold--007.jpg


Scottish Fold Kedisi Çocuklar ve Evcil Hayvanlar İle İletişimi

Scottish Fold kedisi doğası gereği sakin ve nazik tavırları ile ön plana çıkmaktadır. Genellikle mıy mıy davranmaktan büyük zevk alsa da etkileşimli oyunlarda bir hayli başarılı olduğu görülmektedir. Bir kağıt parçasının peşine takılıp saatlerce yuvarlanmaktan büyük zevk aldığı söylenebilir. Bir hayli zararsız olarak bilinen Scottish Fold kedisi çocuklar ile iyi geçinebilmektedir. Hatta sahiplerin küçük çocuklar ile dahi bir hayli iyi geçindiği onlara olabildiğince nazik davrandığı anlatılmaktadır. Bu yüzden Scottish Fold kedisi çocuklu aileler için en ideal kedi seçimi olabilir.


Tamamen evcil yapıya sahip Scottish Fold kedisi yatak üzerinde saatlerce dinlenen bu küçük dostumuz diğer evcil hayvanları da uzaktan izlemeye bayılmaktadır. Genellikle bir hayli savunmasız kişiliği ile diğer evciller ile bir araya getirildiğinde kedinize göz kulak olmanızda fayda var. Ancak yavruluktan beri aynı ortamda büyütülmesi durumunda kedi ve köpekler ile yakın dost olabilmektedir.

scottish-fold--008.jpg


Scottish Fold Kedisi Özellikleri

 • Dünyanın en popüler kedi ırklarının başında gelmektedir.
 • Diğer kedilerden ayrılan en büyük özelliği kıvrık kulakları ve parlak gözlerdir.

 • Scottish Fold kedisi tüy rengi hemen her ton ve desende görülebilmektedir.
 • Oldukça uysal ve nazik bir ırk olmasından dolayı bir hayli sessizdir.
 • Konfor ve rahatlığa önem veren Scottish Fold kedisi saatlerce evin bir köşesinde uyuyabilmektedir.
 • Arka ayaklarının üzerine çökerek dakikalarca durması ile ünlüdür.
 • Diğer evcil hayvanlar ile bir hayli iyi geçinmektedir.
 • Ortalama yaşam süresi 15 yılı bulabilmektedir.
 • Scottish Fold kedisi bazı kalıtsal hastalıklardan muzdariptir.
 • Çevresine oldukça ilgili olan kişiliği her daim sevilmek ve kucakta olmaktan hoşlandığını göstermektedir.
 
AdBlock Detected

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım.