Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Paylaşım Ekonomi devi "Nest.js"

Stark

Backend Developer, PK2 Editor
Deneme Mod
Katılım
10 Kas 2021
Mesajlar
158
Çözümler
2
Alınan Beğeni
144
Ödül Puanları
43
Konum
Şanlıurfa
1_WEmcywRcFIlkp8uG1lMKsA.png
☞ NestJs Nedir?
Nest (NestJS), etkili ve ölçeklenebilir Node.js tabanlı sunucu tarafı uygulamaları oluşturmak için kullanılan bir çerçevedir. TypeScript ile geliştirilmiştir (ancak geliştiricilere saf JavaScript dilinde kod yazma imkanı tanır) ve OOP (Nesne Yönelimli Programlama), FP (Fonksiyonel Programlama) ve FRP (Fonksiyonel Reaktif Programlama) öğelerini birleştirir.
Nest, Express (varsayılan olarak) gibi güçlü HTTP Sunucu çerçevelerini içerir ve isteğe bağlı olarak Fastify kullanacak şekilde yapılandırılabilir!
Nest, bu yaygın Node.js çerçevelerinin (Express/Fastify) üzerine bir soyutlama seviyesi sağlar, ancak aynı zamanda geliştiriciye bu çerçevelerin API'lerini (Bir önceki konumda anlatmıştım) doğrudan kullanma özgürlüğü tanır. Bu, geliştiricilere backend (Backend Nedir?) için mevcut olan çeşitli üçüncü taraf modülleri kullanma esnekliği sunar.


☞ NestJs Felsefesi
Son yıllarda Node.js'in etkisiyle, JavaScript webin hem ön yüzü hem de arka uç uygulamaları için kullanılan yaygın bir dil haline gelmiştir. Bu durum, Angular, React ve Vue gibi muazzam projelerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu projeler, geliştirici üretkenliğini artırır ve hızlı, test edilebilir ve genişletilebilir ön yüz uygulamalarının oluşturulmasını sağlar. Ancak, Node (sunucu tarafındaki JavaScript) için harika kütüphane, yardımcı program ve araçların bulunmasına rağmen, bunlar genellikle temel sorunu etkili bir şekilde çözmez.
Nest, geliştiricilere ve takımlara son derece test edilebilir, ölçeklenebilir, gevşek bağlı ve kolay bakım yapılabilen uygulamalar oluşturmalarına olanak tanıyan hazır bir uygulama mimarisi sunar. Bu mimari, büyük ölçüde Angular'dan ilham almıştır.

☞ NestJs Kurulum
Başlamak için, projeyi Nest CLI ile oluşturabilir veya başlangıç projesini klonlayabilirsiniz (her ikisi de aynı sonucu üretecektir).

Projeyi Nest CLI ile oluşturmak için aşağıdaki komutları çalıştırabilirsiniz. Bu, yeni bir proje dizini oluşturacak ve dizini, başlangıçta temel Nest dosyaları ve destekleyici modüllerle doldurarak projeniz için geleneksel bir temel yapı oluşturacaktır. Nest CLI ile yeni bir proje oluşturmak, ilk kez kullanan kullanıcılar için önerilir.

Nest CLI Kullanarak kurulum;

$ npm i -g @nestjs/cli $ nest new proje-adi


☞ Proje Klonkama Kullanarak kurulum;

$ git clone https://github.com/nestjs/javascript-starter.git projeadi $ cd projeadi $ npm install $ npm run start


Tarayıcınızı açın ve adresine gidin.
Başlangıç projesinin Typescript sürümünü kurmak için yukarıdaki komut dizisinde typescript-starter.git'i kullanın.
Ayrıca, çekirdek ve destek dosyalarını npm (veya yarn( )) ile kurarak sıfırdan yeni bir proje oluşturabilirsiniz. Bu durumda, elbette, projenin temel dosyalarını kendiniz oluşturmakla sorumlu olacaksınız.


☞ Çekirdek ve Destek dosyalarını kurmak için;

$ npm i --save @nestjs/core @nestjs/common rxjs reflect-metadata


Notlarımız;
📝 Yakın zamanda nest.js ve javascript frameworklarini kullanarak website geliştirme dersleri yapacağım. Detayları VArcane Discord Sunucumuzda vereceğim. Katılımlarınızı bekliyorum. Öpüldünüz :)

 

Thor852

Love and Thunder
Elite
Deneme Mod
Katılım
22 Tem 2023
Mesajlar
360
Alınan Beğeni
938
Ödül Puanları
93
Konum
İstanbul
Şimdiden teşekkürler :)
 

Hades

Developer
.
Katılım
30 Tem 2019
Mesajlar
481
Çözümler
18
Alınan Beğeni
799
Ödül Puanları
93
Konum
Kahramanmaraş
Umarım güzel ve keyifli geçer teşekkürler :)
 
AdBlock Detected

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım.