Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

dsgn kguard
ROLLET remastered
vsupload kguardedgeakademi
cleopatra legacy

Paylaşım Hosting

Alınan Beğeni
0
Ödül Puanları
1
Hosting nedir ? Ne anlama gelmektedir ?
Hosting
terimi, bildiğiniz gibi ingilizce bir terim olarak günümüzde tüm dünya tarafından bilinmektedir. Host kelime manası ile, barındırılan yeri simgeler. Eğer barındırılan şey bir canlı varlık ise, host kelimesinin karşılığı ev olarak anlam bulur. İnternet üzerinde barındırdığımız tüm sanal bileşenlerimiz cansız birer varlık olmalarının yanında, barınabildikleri yegane yer sunucuların hardiskleri olacaktır. Bu nedenle Hosting terimi; sunmaya çalıştığınız web hizmetlerinin, ihtiyaç duyduğu bileşenlerinin barındırıldığı alan anlamına gelmektedir.
Yazılımıma en uygun hosting’i nasıl seçebilirim?
Evet bu konuda oldukça önem arzaden bir konudur. İşletim sistemleri Unix ve Windows olmak üzere ikiye ayrılmış durumdadır. Bu nedenle web yazılım türleride bu işletim sistemlerine uyumlu çalışmaktadır. PHP yazılımlar hem windows hem de linux platformlarda çalışmaktadır. Fonksiyonları gereği PHP yazılımlar Linux sistemlerde % 100 uyumlu çalışabilmektedir. Windows Sistemler ile % 100 uyumlu çalışmamaktadır. ASP, .NET v.b. windows yazılımlar ise, windows işletim sistemlerine uyumlu çalışmaktadır.
Bu bağlamda;
PHP ve ASP yazılımı bir arada çalıştıracak iseniz, windows işletim sistemini seçmek zorundasınız. PHP yazılımlar üzerinde yoğunlaşıyor iseniz, kesinlikle Linux işletim sistemine sahip bir sunucudan hosting hizmeti almalısınız.
Hosting hizmetinin bir kalitesi var mıdır ?
Hosting
hizmeti az önce bahsettiğimiz gibi sunucular üzerinden yapılabilmektedir. Bu sunucular verimerkezi ( datacenter ) olarak adlandırdığımız özel mekanlar aracılığı ile son kulllanıcıya hizmet vermektedir. Kişisel bilgisayarınız ile bu hizmeti sağlamaya kalkacak olur iseniz, verimerkezi odaklı hizmet kadar performanslı bir hosting hizmeti veremeyeceksinizdir. Bu konu geçtiğimiz yıllarda çok tartışılmış ve sabit bir anlam kazanacak hale gelmiştir. Hosting işi verimerkezleri ile birlikte yapılmalıdır!
Hosting hizmeti de diğer hizmet sektörleri gibi belli kaliteleri içerisinde barındırır. Kaliteli hizmet anlayışı kişiden kişiye değişiklik gösteriyor olsa dahi, son kullanıcının mutlu olabilmesi anlamını taşımalıdır. Son kullanıcının, web hizmetini hızlı alması ve takipçilerine hızlı bir şekilde ulaştırmasıhosting hizmetinin kalitesini gösteren önemli kavramlardandır. Tüm bunların dışında, alınan hosting hizmetinin kesinti olmadan alınabilmesi, hosting hizmetini veren kurumsal yapının da kalitesini ve kararlılığını göstermektedir. Bu nedenle hosting firmanızı seçerken oldukça geniş bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz.
Çok büyük bir proje için ne tür bir hosting seçmeliyim?
Evet bu konu çok önemli bir konudur. Büyük projelere sahip olan kişiler, kesinlikle google arama motoru etkenini göz önünde bulundurmak zorundadır. Sürekli IP adresi değişen bir web sitesi ( sürekli sunucu değişikliği ) google tarafından sevilen bir site türü değildir. Bu nedenle google ile aranızdaki köprüyü sağlamlaştırmak adına, sabit bir sunucuda barınıyor olmanız sizin açınızdan kararlı bir hareket olacaktır.
Bu nedenle; paylaşımlı bir sunucudan hosting almak yerine, kendinize ait bir sunucudan hostinghizmeti almanız daha etkili ve başarılı bir hosting yöntemi olacaktır. Bu hosting türevinin adı, Vps Hosting , Vds Hosting ya da Dedicated Hosting oalrak adlandırılmaktadır.

AdBlock Detected

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım.