Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

dsgn kguard
ROLLET
vsupload kguardedgeakademi
cleopatra legacy
ecr-online rebels reklam

İnternet hakkında

Wolwec

ASOIAF
.
Alınan Beğeni
440
Ödül Puanları
63
Merhaba arkadaşlar,

Bir şey soracağım benim şuanki oturduğum yerde RJ11 prizi deniyor sanırım modemden çıkan direk prize taktığımız priz varya o priz bende yok. Bu bağlantı da zaten telefon kablosuyla yapılıyor
Şimdi ben dışardan telefon kablosu evin içine sokmam lazım diyelimki bunu yaptım bu içeriye aldığım kablosunun ucunu nasıl RJ11 girişi gibi yapabilirim ?
Yani modemden gelen kabloyla priz bağlantısı olmadan direk telefon kablosunun ucuna takmam lazım basit bir yöntemi var mıdır?
Konu hakkında yardımcı olabilcek arkadaşlara teşekkürler..

Son düzenleme:
Alınan Beğeni
746
Ödül Puanları
93
Bahsettiğin şeyden splitter ihtiyacın olduğunu anladım.

Alınan Beğeni
746
Ödül Puanları
93
Evet, splitterin mantığı aşağıdaki resimdeki gibi,
adslsplitter-02.jpg

Duvardaki senin ana telefon hattın, modemi ve ev telefonunu splittler ile ana hatta bağlıyorsun.

Wolwec

ASOIAF
.
Alınan Beğeni
440
Ödül Puanları
63
Evet, splitterin mantığı aşağıdaki resimdeki gibi,
adslsplitter-02.jpg

Duvardaki senin ana telefon hattın, modemi ve ev telefonunu splittler ile ana hatta bağlıyorsun.
Teşekkürler bilgi için. DIşardan gelen telefon kablosunun renk sıralamasını bulamadım bağlantı yapmak için biliyor musunuz

Alınan Beğeni
746
Ödül Puanları
93
RJ11, RJ12 ve RJ45 Socketleri [Alıntıdır.]

rj11_rj12_rj45.jpg

RJ11, RJ12 ve RJ45 socketleri telefon, bilgisayar, modem gibi cihazların bağlantıları için kullanılan socketlerdir.

Bu yazımda söz konusu socketlerin kablo bağlantılarından bahsedeceğim.

İlk olaracak bu socket tipleri hakkında ön bilgi edinelim.

RJ11 ve RJ12 telefon hattına giden bağlantılar için kullanılır.
Örneğin, telefon-hat, telefon-splitter, modem-hat, modem-splitter gibi…

RJ45 ise Bilgisayar’da bulunan ethernet connector’ü ile ilgilidir. RJ11 ve RJ12’den daha geniştir.
RJ45 ile Bilgisayar-Modem ve Bilgisayar-Bilgisayar bağlantıları yapabiliriz.

Şimdi de bağlantılarının nasıl yapıldığını inceleyelim.

öncelikle RJ11’i değinelim:

RJ11 4 pin’e sahip ve bağlantı kablo renkleri sırasıyla: Siyah, Kırmızı, Yeşil, Sarı

rj112.gif

RJ12 6 pin’e sahip ve RJ 11 kablo sırasındaki tek farkı başında beyaz ve sonunda mavi renkli kablonun olması.

rj12jackwires.jpg

RJ45 8 pin’e sahip ve kablo renk sırası kullanılacağı işe göre değişir.
Standart bağlantıda sıra şu şekildedir: turuncu-beyaz, turuncu, yeşil-beyaz, mavi, mavi-beyaz, yeşil, kahverendi-beyaz, kahverengi
Bu bağlantı şekli ile Bilgisayardan Modeme bağlantı kablosu oluşturabiliriz
Resimdeki gibi:

rj45-standart-duz-kablo-baglantisi1.png

Eğer Bilgisayardan Bilgisayara bağlantı yapacaksak kablonun tek usu standart bağlantı, diğer ucu ise cross (çapraz) olacak.
Çapraz bağlantı sırasına göre 1 ile 3 ve 2 ile 6 sırası yer değiştirir.
Yani kablo renk sırası: yeşil-beyaz, yeşil,turuncu-beyaz,mavi,mavi-beyaz, turuncu, kahverengi-beyaz, kahverengi şeklindedir.

rj45-capraz-cross-kablo-baglantisi.png

Özetlemek gerekirse:

pinouts31.gif

AdBlock Detected

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım.